Rozvoj krajiny je veľmi komplexný proces, s množstvom aktérov majúcimi často protichodné záujmy (ekonomické, finančné...). Aj keď sa verejná debata o rozvojových scenároch uskutoční (čo sa často nedeje), veľká časť jej účastníkov nie je dostatočne informovaná a nemá predstavu o dosahoch odlišných scenárov na krajinu. Naviac, zložitosť projektovej dokumentácie často odrádza a demotivuje ľudí od využitia týchto participačných príležitostí.
Základom projektu VITAL LANDSCAPES je predpoklad, že moderné vizualizačné technológie môžu dodať odvahu, podporiť a zjednodušiť spoluprácu s verejnosťou pri procese plánovania krajiny. Avšak v súčasnosti je na trhu mnoho rôznych odlišných prístupov a riešení z radov 2D a 3D statických či dynamických simulácií, s možnosťou interakcie alebo bez nej. Naviac ich cena, technologické požiadavky a nevyhnutná príprava (napríklad kompletizácia dát) sú extrémne odlišné.
Z tohto dôvodu preverila spoločná pracovná skupina projektu dostupné možnosti a identifikovala najvhodnejší softvér, ktorý by spĺňal ciele projektu VITAL LANDSCAPES. Hlavnými otázkami pritom boli:
Po porovnaní parametrov, ceny a komplexnosti rôznych softvérových riešení bol ako najvhodnejší nástroj identifikovaný Google Earth. Prehľad hodnotenia existujúcich vizualizačných nástrojov môžete nájst tu.